2017-12-12 13:57
„Misija Sibiras'17“ dalyvio viešnagė

„Kražantės“ progimnazija Kelmės rajone garsėja pasirinkta pilietine-patriotine ugdymo kryptimi. Jau keletą metų sekame projekto „Misija Sibiras“ naujienas. Pernai mokykloje viešėjo ekspedicijos dalyvis Karolis Žemaitis.  Šiemet kartu su šio projekto dalyviais tvarkėme Kryžkalnio memorialą, skirtą partizanams. Taip pat neseniai nudžiugome sulaukę mokykloje ir šiųmetės ekspedicijos dalyvio, teisininko Liudo Šiukšterio.

6–8 klasių mokiniams jis pasakojo, jog šios misijos vyksta jau dvyliktus metus. Organizuojamos jaunų žmonių ekspedicijos į Sibirą, kurių tikslas – sutvarkyti mūsų tautiečių trėmimų vietas, apleistas kapines, pastatyti atminimo simbolius, lietuviškomis kryždirbystės tradicijomis puoštus kryžius, žuvusiems lietuviams Sibire atminti. Ekspedicijos metu taip pat siekiama pabendrauti su Sibire tebegyvenančiais tautiečiais ar jų atžalomis. Liudas Šiukšteris pasakojo, kad šiais metais, „Misija Sibiras‘17“ ekspedicijos metu,  16 atrinktų žmonių komanda vyko į Irkutsko sritį, ten sutvarkė 9 skirtingas kapines (Gadalėjaus, Tulūno, Javdokimovo, Algatujaus, Soloncų, Kamenkos, Bogotyriaus, Porogo bei Viesiolyj). Kapinių ieškojo vietovėse, kurių dalies žemėlapiuose jau nebėra, todėl nemažai keliavo pėsčiomis.

Sovietų Sąjungos represijos laikotarpis Lietuvos gyventojams buvo itin negailestingas, per 11 trėmimo metų iš Lietuvos ištremta daugiau nei 130 tūkst. žmonių, koncentracijos stovyklose įkalinta apie 150 tūkst. lietuvių. Trėmimai, prasidėję 1941 m. birželio 14-ąją, Sibiro žemėse paliko apie 800 lietuviškų laidojimo vietų.

Per  projekto „Misija Sibiras“ gyvavimo metus savo norą dalyvauti jame išreiškė daugiau nei 12 000 jaunų žmonių. Grįžę dalyviai keliauja po Lietuvos mokyklas skatindami domėtis ir saugoti Lietuvos istoriją, net jei ji ir skausminga. Visa tai prisideda prie jaunosios kartos pilietiškumo bei didžiavimosi savo valstybe jausmo ugdymo. Tikimės, jog ateityje dalyvauti šiame prasmingame projekte norą pareikš ir ūgtelėję  mūsų mokyklos mokiniai.

Alma Paulauskienė