2017-10-21 00:50
Kartu su ,,Misija Sibiras"

Pasak vieno prasmingiausių jaunimo patriotiškumo ugdymo projektų nepriklausomoje Lietuvoje ,,Misija Sibiras“ dalyvių, istorija tampa sava tuomet, kai prie jos prisiliečiame savomis rankomis.

Projekto komanda rugsėjo 16 d. paskelbė apie renginį ,,Sutvarkykime Kryžkalnio memorialą kartu su ,,Misija Sibiras“. Iš aplinkinių rajonų mokyklų dalyvavo vieninteliai Kelmės ,,Kražantės“ progimnazijos 7–8 klasių mokiniai su mokytoja A. Paulauskiene. „Sugrįžę iš ekspedicijos sulaukiame įvairių klausimų ir svarstymų, kodėl reikia vykti taip toli, kai Lietuvoje vis dar gausu nenuveiktų darbų. Į šiuos svarstymus visuomet atsakome taip pat – tam ir esame, kad šie darbai būtų nuveikti. Parodos, filmai, iniciatyvos, istorinių vietų tvarkymas bandomųjų žygių metu, pristatymai – visa tai yra darbai Lietuvai, o ekspedicija į Sibirą tėra viena iš formų, kuri padeda pažvelgti į visa tai šiek tiek kitaip. Kryžkalnio memorialo tvarkymas yra kone pirmas kartas, kuomet pakvietėme visus norinčius prisidėti prie Lietuvos istorinių vietų išsaugojimo. Visa tai gali virsti labai gražia klasių, šeimų, bendruomenių tradicija – tereikia noro“, – teigė projekto „Misija Sibiras“ koordinatorė Raminta Kėželytė. Projekto bendruomenės atstovai, mokiniai, vietiniai gyventojai bei kiti istorijos išsaugojimui neabejingi piliečiai tvarkė memorialo teritoriją taip paminėdami prie 1 300 Kęstučio apygardos partizanų istoriją. Paties memorialo komplekso idėja gimė monsinjorui Alfonsui Svarinskui. Šiuo metu dėl tam tikrų teisinių procesų komplekso (varpinė–koplyčia, 16 m aukščio kryžius ir betoninės plokštumos) statybos yra sustojusios, o teritorija vis labiau apauga krūmynais ir žolėmis. Rinktos šiukšlės, statybinių medžiagų likučiai. Po talkos mokiniai prie arbatos puodelio galėjo tiesiogiai pabendrauti su didžiulę atranką praėjusiais misijos dalyviais, išgirsti įdomius pasakojimus apie apylinkių partizanus, memorialo projektavimą, dalyvavimą misijoje. Tokios patirties joks mokyklinis vadovėlis nesuteiks.

Džiugu, jog prisijungėme prie darbų. Nors jau trumpai apie ekspediciją sužinojo dalis mokinių, bet su intelektualiu ir nuoširdžiu misijos jaunimu bendradarbiavimas tęsis – kaip ir pernai, šiemet gavome jų pažadą atvykti į ,,Kražantę“, kad mokiniai suprastų, jog žmogus save realizuoja visuomenėje, o  istorija yra ne vien skaičiai, bet ir ją įprasminantys darbai, emocijos ir bendravimas.

Alma Paulauskienė